Д-р МИРКОВИЧ, ГРАМАТИКАТА, НЕБЕСНИЯТ ЗНАК (Ѣ)
И КОНЦЕРТ-РЕЦИТАЛИТЕ

Вергилий Николов Кръстев

 

1.) През 1860 год. в Цариград–Галата в книгопечатницата на Драган Цанков се отпечатва „Кратка и методическа българска граматика” от д-р Георги Вълков Миркович.

2.) Прегледана и одобрена от царската цезура за да се печати. Тя съдържа 69 страници.

3.) Излиза и друга статия „Кратко изложение за наредбата на глаголите в ново-Българският език” от Д-р Г. В. Миркович.

4.) Започват критически статии от Тодор Стоянов Бурмов озаглавени „За Българската граматика на Г. Мирковича”. Те се публикувани в „Български книжици”:

III год., 1860 г., № 15, стр. 224–228, август;
III год., 1860 г., № 17, стр. 33–37, септември;
III год., 1860 г., № 20, стр. 162–169, октомври;
III год., 1860 г., № 21, стр. 209–216, ноември.

Накрая Тодор Бурмов съветва да се напише в бъдеще една обширна българска граматика и една кратка граматика да бъде едно съкращение на голямата. Кратката ще може да се преподава на първокласните ученици в училищата.

5.) След разтурянето на унията и след като Йосиф Соколски с измама бил закаран с параход в Русия, по-точно заточен, то участниците се разпръсват. Д-р Миркович заминава 1861 г. за Влашко, където го повикват в Болград за Директор на Болградската гимназия след смъртта на Димитър Мутев. Разбира се, че се знае, че той е съставител на Българската граматика и има отношение към българското училище. Той много се колебаел да поеме този пост, понеже е бил и градски лекар. Местните първенци не са могли да търпят човек образован и завършил медицина във Франция. Започват неприятности и той се отказва от този пост. Напуска Болград 1864 год. и заминава за Браила като частно практикуващ лекар.

6.) След Освобождението на България 1878 год., той се завръща в България и отсяда в гр. Сливен. Отначало е „губернски врач”, но след конфликта с Тодор Икономов, който през това време е областен управител на Сливен, той се оттегля. Защото на 20 юли 1878 год. е назначен за градски управител на болницата, и след това на 14.II.1879 г. за управител на болницата.

7.) Д-р Миркович е назначен за директор две години на мъжката гимназия 1879–1880 год. понеже всички знаят, че е написал българска граматика. След това е освободен от този пост.
През 1883 год. той издава „Практическо приготовление за граматиката в основните училища”. По този начин изпълнява съвета на Бурмов да се издаде практична граматика за учениците. Това ръководство години наред е основно помагало в българските училища.

8.) В сп. „Нова Светлина” Год. III, 1903 г., книжка IX–X на стр. 305– 315 Д-р Миркович публикува статията: „Две думи относително новото правописание”. В неговата граматика от 1860 г. на стр. 51 има написано в два члена 197 и 198 за гласовата „Я-то” или (Ѣ)-то. Ние я представяме дословно.

9.) В „Нова Светлина” Год. III, 1903 г., кн. IX–X, стр. 305–315 „Две думи относително новото правописание” на стр. 311 има описание за (Ѣ). Трябва да се запознаете и с двата цитирани пасажа.

10.) Целият проблем седи в това, че той и другите книжници не са запознати и не познават изказванията на Учителя Дънов. В Изгревът…” том 4 отначало е дадено „Призвание към народа ми – български синове на семейството славянско”, дадено от Учителят Дънов на 8 октомври 1898 год. от стр. 3–9. Публикувани са обяснителни бележки към „Призванието” от стр. 12–16.
На стр. 14–16 в точка 6 е дадено за началото на Славянската азбука и за кардиналния знак (Ѣ) „е”-двойно („ят”). На стр. 16–17 е Славянската писменост – освещението от Святия Дух”.
На стр. 18 е „Небесният знак (Ѣ) – знак Божий. Необходимо е да проучите и другите страници до № 29.

11.) По програмата на „Изгревът …”, въз основа на „Изгревът …” изнасяме концерт-рецитали по спомени и материали на „Изгревът …” и песни на Учителя. Представяме и фотоизложби от живота на Школата на Учителя Дънов. След всеки спомен следва песен от Учителя Дънов, изпълнявана инструментално или със съпровод на певица. Дойде ред да изнесем 5 концерт-рецитала: през 2008 год. – 2 и през 2009 г. – 3. Ще ви представим заглавията дословно за тези концерт-рецитали.

 

КОНЦЕРТ-РЕЦИТАЛИ посветени на „Призванието …” и на Космическият знак (Ѣ), който е Божествения знак на Славянството

Концерт-рецитал № 125.10.2008 г.

ПРИЗВАНИЕ КЪМ НАРОДА МИ – БЪЛГАРСКИ, СИНОВЕ НА СЕМЕЙСТВОТО СЛАВЯНСКО– I

  • Част 1: Думите на небето
  • Част 2: Предсказанието на Духът Божий

 

Концерт-рецитал № 2 – 29.11.2008 г.

ПРИЗВАНИЕ КЪМ НАРОДА МИ – БЪЛГАРСКИ, СИНОВЕ НА СЕМЕЙСТВОТО СЛАВЯНСКО – II

 

Концерт-рецитал № 328.03.2009 г.

НЕБЕСНИЯ ЗНАК (Ѣ), ПЕЧАТЪТ НА СЛАВЯНСТВОТО И БИЧЪТ БОЖИЙ

  • Част 1: Как космическият знак (ѣ) определяше и ръководеше историческите събития на България от 1040 г. до 1396 г. – от падането под византийско робство до падането под турско робство
  • Част 2: Цариците разрушиха България, а синовете им я продадоха

 

Концерт-рецитал № 431.10.2009 г.

АНГЕЛ ЕЛОХИЛ, НЕБЕСНИЯТ ЗНАК (Ѣ), ПЕЧАТЪТ НА СЛАВЯНСТВОТО И БИЧЪТ БОЖИЙ

  • Част 1: Небесният знак (ѣ) – знакът Божий
  • Част 2: Космическият знак (ѣ) и съдбата на света

 

Концерт-рецитал № 528.11.2009 г.

АНГЕЛ ЕЛОХИЛ, НЕБЕСНИЯТ ЗНАК (Ѣ), ПЕЧАТЪТ НА СЛАВЯНСТВОТО И БИЧЪТ БОЖИЙ. СКРИЖАЛИТЕ НА АНГЕЛ ЕЛОХИЛ ЗА НОВАТА НИ ИСТОРИЯ – 1923–1989 ГОДИНА

  • Част 1: Ангел Елохил, Небесният знак (ѣ), печатът на славянството и бичът Божий
  • Част 2: Свидетелствата Господни и Божието обещание

През време на антракта между I и II част на концерт-рецитала бяха раздавани извадени на лист хартия, думите на Учителя Дънов какво представлява космическия знак (ѣ) за българите и славянството. Те бяха подредени под точки, така че никой не може да каже и да се оправдае, че не знае. Знае се, написано е, отпечатано е и раздадено на всеки посетител в залата в ръце. В ръцете му!

А онези, които премахнаха (ѣ) двойно „е”, „ят” ще отговарят пред Небето. А този народ, който ги роди, отгледа и изучи, за да станат предатели, ще си отговаря пред Небето!

Няма да му се размине, защото се отхвърли Божието решение и благословение към българите и Славянството.

Абонирайте се!

Запишете се за новините в сайта