МУЗИКАЛНАТА (НОТНАТА) ПЕНТАГРАМА
НА УЧИТЕЛЯ ДЪНОВ

„Тук е предадено цялото учение”


Музикалната или нотната пентаграма с петолиниите е дадена от Учителя през 1942 г. на оперната певица Лиляна (Цветана-Лилиана) Василева Табакова, с напътствия и одобрение за нейното оформяне до 1944 г. Работният процес по създаването ѝ може да се проследи в черно-бялата скица на Лилиана, в която липсват някои от коментираните с Учителя символи и нотни текстове (виж сканираните документи). Цветната музикална или нотна Пентаграма е нарисувана и нотирана според препоръките на Учителя Дънов – външен кръг, Пентаграма, вътрешен кръг (отсечките между пресечните точки на лъчите образуват вътрешния кръг) и център на Пентаграмата. Всяка част от кръга около Пентаграмата и по лъчите е с нотирана музика. Нотният текст е въведен отляво надясно. Последователността на песните, посочени в „Срещи и разговори с Учителя”, са включени в чертежа по смислово съдържание.

ВЪНШЕН КРЪГ
„В начало бе Словото”
„Бог е любов”
„Имаше человек”
„Духът Божий”
„Ще се развеселя”

ПЕНТАГРАМА
1-ви лъч (син): „Новото Битие – Първият ден”
„Химн на Слънцето”
2-ри лъч (зелен): „Странник съм”
„Отче наш”
3-ти лъч (червен): „Песен на ангелите”
„Кажи ми Светли Божи лъч”
„Една вечна Истина”
4-ти лъч (жълт): „Ти ще сполучиш в живота”
„Вътрешния глас на Бога”
„Молитва” (Вярвам в Тебе Господи)
5-ти лъч (оранжев): „Господи, колко те обичам”
„Божията любов ме озари”

ВЪТРЕШЕН КРЪГ
– синя страна: „Моето слънце днес ще изгрее”
– жълта страна: „Добрият момък”
– зелена страна: „А, бре синко”
– оранжева страна: „Не ли думах”
– червена страна: „Ставай дъще”

ЦЕНТЪР
Учителят – картина и Съвършеният човек – контури

Нарисувал Mузикалната Пентаграма: Ангелия Вихрова,
Текст: Ефросина Ангелова-Пенкова, 11.04.2019 г., София

Из Разговорите с Учителя


ПЕТОЛИНИЕТО Е ПЕНТАГРАМАТА В МУЗИКАТА

Петолинието изразява съвършения музикант на физическия свят.

Петолинието изразява неговите добродетели: Истина, Правда, Любов, Мъдрост, Добродетел.

– Учителю, тогава Пентаграмата може да се напише с пет линии, вместо с две успоредни линии.
– На тези пет линии можем да напишем мотивите на песните, каза Учителят. Ти, рекох, скицирай това. Той продължи: Певците, които пеят под петолинието, се качват отдолу нагоре. Онези пък, които пеят над петолинието, те слизат отгоре надолу.
– Учителю, защо Пентаграмата има начупени линии?
– Тук, при тази Пентаграма, работят други сили. Петолинието е нужно за физическия свят, както и нотните белези, а Пентаграмата е за Космическия свят.
В Божествения свят всичко е живо. И Словото, и То е живо. В Божествения свят няма букви и срички. Нотните знаци, петолинието и буквите са за физическия свят.

МУЗИКАЛНАТА ПЕНТАГРАМА

– Учителю, казах аз, ако си спомняте, Вие преди известно време ми казахте да скицирам Пентаграмата с петолинии. Ние заедно с брат Христо работим. Ето – извадих лист, – начертах цялата Пентаграма с петолинии. Много трудно беше да се направят ъглите. Сега, Учителю, да нанеса ли мотиви от Вашите песни върху нея?
Учителят си затвори очите и мислеше. След това Той каза: Във външния кръг ти можеш да сложиш „В начало бе Словото”, „Ще се развеселя”, „Имаше человек”, „Бог е Любов” и др.
Учителят дълго време внимателно разглеждаше Пентаграмата.
Аз попитах: „Учителю, в най-вътрешния кръг да нанеса ли мотивите на Вашите български песни? Ами в триъгълниците кои песни да сложа?
Учителят радостно ни погледна: Там ще сложиш, рекох, новите песни.
Аз се канех да Го питам кои нови песни и озари ме мисълта, че те са песните, които сме пели досега, които съм нотирала досега.
Начертах също и пентаграмата с петолинията, заедно с кръга, но ще трябва сега с Вашето съдействие да я попълня с ноти.
Учителят стана прав и изпя с движения ДО, МИ, СОЛ, ДО и заговори за българската музика.
– Българската музика е инволюционна, със затворени интервали. Тя слиза все надолу и като няма къде да слезе по-надолу, започва да тропа на едно място като ръченица. Нещо инатчийско има в това тропане. Българската музика има песимистичен характер.
– Учителю, казах аз, каква музика да напишем с брата върху пентаграмата?

На моята шия висеше една златна верижка със златна пентаграма, окачена на къса златна верижка. Тази верижка Учителят ми подари заедно с пентаграмата. Той посегна към пентаграмата. И понеже къса беше верижката, аз я снех от шията си и Му я подадох, като казах: Как да позная, Учителю, силна ли е вярата ми?
– Когато човек не се отказва от убежденията си и идеите си, въпреки всичките пречки и страдания, това показва, че вярата му е силна. Ако се чува молитвата му и му се дава това, което иска не за себе си, а за Бога, пак е силна вярата му.
През това време Той четеше написаното върху пентаграмата ми, като сочеше с показалеца Си и много пъти сочеше там, дето пишеше „Любов”.

Брат Христо ми помага при чертежа, а аз записвах нотите, мотивите на песните върху петолинието на Пентаграмата.
– В окръжността сложихме мистичните Ви песни „В начало бе Словото”, „Имаше человек”, „Ще се развеселя”, „Бог е Любов” и др.
Вътре в лъчите сложихме новите песни.
А в най-вътрешния кръг сложихме мотивите на българските песни.
В средата, с разтворени нозе и ръце – Човекът или Вашият образ, Учителю?
Той каза: Може и двата заедно.
Брат Христо прибави: С бои да се направи и да се напечата, Учителю.
Аз извадих един бял мукавен лист, на който бяхме с брата начертали едро цялата Пентаграма, заедно с кръга около нея с петолинии.
В кръга бях нанесла най-мистичните стари песни (мотивите им) от Учителя.

Вътре бяхме нанесли мотивите на: „Първия ден” на „Битието” и новите песни: „Кажи ми, Светлий Божий лъч”, „Господи, колко Те обичам”, „Отче наш, запази ни от изкушение”, „Една вечна Истина, която е Бог на Любовта”, „Вътрешният глас на Бога”, „Химн на Слънцето”, „Песен на ангелите”, „Странника” [„Странник съм в този свят”],
„Божествена любов ме озари” и „Ти ще сполучиш в живота”.

В най-вътрешния кръг сложихме мотивите на: „Моето слънце днес ще изгрее”, „Добрия момък”, „А бре, синко” и др.

В центъра бяхме нарисували контурите на главата на Учителя и на съвършения човек.

Учителят гледаше дълго време чертежа. Лицето Му се проясни.
– ТУК Е ПРЕДСТАВЕНО ЦЯЛОТО УЧЕНИЕ, каза Той, като сочеше с показалеца Си чертежа. В бъдеще това ще се напечати на кориците на песнопойките, каза Той.

Брат Христо Го попита: Учителю, с цветни бои ли ще се напечати?

– Да, рекох, с бои ще се напечати!

======

Из Разговорите с Лилиана Табакова (чуйте тук)

Л.Т.: Той пожела Пентаграмата да я направя с пет линии и да туря ключ СОЛ и ФА. И да наблъскам мистичните песни на Учителя вътре. Аз този чертеж само ще Ви го покажа и ще го скрия, защото тъй каза Учителят. В бъдещ[и] печатания на Братството ще го туриш на първата корица, отпред. Защото в средата ще се сложи съвършеният човек – разкрачен, само тялото. А аз, вътре в него ще бъде лицето на Учителя, като банкнота.
В. К.: Значи Вие го имате, Вие сте го скицирали.
Л.Т.: Имам го. А по цели нощи го работех. Особено трудно беше ъглите да направя. Щото това има ъгли, а пък по пет линии. И на всяка линия имам ключ сол и всичко е пълно с ноти после. А тия ноти Учителят показа. Най-отвътре, дето са змиите и чашата в средата, и най-вътрешният кръг, Учителят ми каза кои песни да сложа. А по самите лъчи на Пентаграмата и ъглите Учителят каза други песни да туря. А окръжността, и тя е с пет линии. Учителят ми каза еди-кои си песни да туря по окръжността. И нотичките са бисерчета, съм ги рисувала. И после го даде на Неделчо Попов. Той работеше в печатницата държавната и го фотографира върху особена хартия.
В. К.: Сега в момента на мен не ми трябва, но ще трябва за книгата. Това е едно. Второ, Вие ще го дадете, когато му дойде времето.
Л.Т.: Ама Той вижте какво поръча Учителят: На всички нови печатания да бъде на първа страница.
В.К.: А-а, така, виждате ли какво Ви е казал. А Вие всичко укривате.
Л.Т.: Защото в тази Пентаграма ще бъде и образът Му, на Учителя.
В. К.: Тука на страница 126 от „Разговорите” става въпрос за Пентаграмата – да се напечати и т.н. и става въпрос, че тя трябва да бъде и с цветни бои да се напечати. Вие напечатахте ли я, нарисувахте ли я с цветни бои?
Л.Т.: Аз не се занимавах с това. Учителят, Той накара Неделчо Попов, в Държавната печатница го направи, но не с бои – черно и бяло. А с бои… Сега, в първите мои печатания може да бъде най-напред черно и бяло; после може, ей Учителят иска с бои.
В.К.: Става въпрос не за онази Пентаграма, която е братската голяма, а за Вашата Пентаграма, която е вътре в песните. За нея става въпрос.
Л.Т.: Да, имам я.
В.К.: Но тя имате ли я цветна? Не?
Л.Т.: Какво да имам?
В.К.: Цветна, цветна, с бои.
Л.Т.: Ами как, отде да взема бои?
В.К.: Питам, понеже нали тука брат Христов пита Учителя.
Л.Т.: Моята е чернобяла.
Сега искаме да се спрем на Пентаграмата, този чертеж да ми го обясните. И приключваме за днеска. Значи видяхте как заради този триъгълник и котвата, този символ, който Вие сте го свалили с брат Христо, Вие си спомнихте и ми показахте тази опера (ария). Никой нямаше да знае нито за едното, нито за другото.
В.К.: Сега идва ред за Пентаграма.
Л.Т.: Да, най-напред Учителят ми каза: „Ще скицираш мотивите на старите песни, мистичните и на новите.
В.К.: А „мотив” какво значи? Един, два, до три такта най-много с арматурата. Какво е „арматура” в музиката? Всички бемоли или диези в начало на ключ сол или ключ фа се пишат бемоли или диези според гамата каква е. Това се нарича „арматура”.
Л.Т.: Аз съм ги вмъкнала, на всяка песен съм турила арматурата. А това не е малка работа.
В.К.: Сега, първо за тази Пентаграма. Най-напред Учителят…
Л.Т.: …даде да се напечата в Държавната печатница.
В.К.: Какво питахте Учителя, с една линия ли е Пентаграмът?
Л.Т.: Викам: „Защо е с една линия Пентаграмът?” А Той каза: „В Божествения, в космическия свят е с пет линии, а на физическия свят е с една линия.”
В.К.: И Вие я написахте с петолиние?
Л.Т.: Да.
В.К.: А това означава пет цвята горе? Или как?
Л.Т.: Не, ами ще пишем ноти там.
В.К.: Да, значи на пет линии. И Вие седнахте и я нарисувахте.
Л.Т.: Да.
В.К.: Тя трудно се рисува с пет линии.
Л.Т.: Ето.
В.К.: Да. Сега искам да ми разкажете по-подробно за нея.
Л.Т.: Ето ги змиите.
В.К.: Сега този символ какво означава?
Л.Т.: Змиите вече, те са две змии.
В.К.: Да, те са две змии. А това са символи.
Л.Т.: Те не могат да изкушават, тези змии, вече.
В.К.: Сега този символ тука какво е?
Л.Т.: Това е чашата, която взема от Божествения свят новите идеи.
В.К.: Сега в средата този кръст?
Л.Т.: Е, кръстът е Христовият кръст.
В.К.: Христовият кръст. Сега по-нататък. Това е средата. Сега от вътрешния кръг кои песни са? Сега тука виждаме…
Л.Т.: Тука са български.
В.К.: Най-отвътре.
Л.Т.: Да. Най-отвътре. Той казва там в разговора.
В.К.: Казва. Сега например тука?
Л.Т.: Сега в лъчите слагам и новите песни, а в кръга слагам старите мистични песни.
В.К.: Сега: „В начало бе”…
Л.Т.: „В начало бе Словото”…
В.К.: … „И Словото бе у Бога”…
Л.Т.: А-а, „Бог е Любов” е отначало.
В.К.: „В начало Бог създаде небето”… Следващата песен е „Имаше человек”.
Л.Т.: А-а, небето… Това е „Първият ден” на „Битието”.
В.К.: „В начало Бог създаде небето”…
Л.Т.: „…небето и земята”. Това е „Първият ден” на „Битието”.
В.К.: Така. След това имаме „Имаше человек”.
Л.Т.: А-а, мистична песен.
В.К.: После „Махар Бену Аба”.
Л.Т.: А-а, на ученика.
В.К.: Така, „Бог е Любов, Бог е Любов”.
Л.Т.: Учителят ми каза тук да ги туря.
В.К.: След това имаме „Аоум”.
Л.Т.: „Аоум” вече в полето.
В.К.: Това „Аоу-”, „Аоумен”, това е? Какво означава? А, това пак А Така. Аз трябваше да донеса една лупа. Сега, след това имаме по самите лъчи.
Л.Т.: Да, вече новите песни, новите, които са дадени чрез мене.
В.К.: Те са отбелязани на петолинието?
Л.Т.: А-а, да.
В.К.: Всички песни Вие сте ги отбелязали?
Л.Т.: И Учителят, когато Му показах това, Той каза: „Тука се намира цялото учение на Светлото Бяло братство”, тука. За Школата също трябва да турят Пентаграмата с всички песни вътре.
В.К.: Ще сложим Пентаграмата. Сега, когато дойде време да получа аз материалите от Вас, за да ги извадим на ксерокс…
Л.Т.: Да турим на корицата.”

Съдържанието на тома, както и всяка друга информация може да намерите тук.

Абонирайте се!

Запишете се за новините в сайта