Радваме се да съобщим, че излезе нотното издание “Музика и песни от времето на Школата на Учителя Петър Дънов” Книги 1-2 и Книги 3-4 с аранжименти на д-р Филип Стоицев – резултат на 12-годишния труд на екип работил с музикалния му архив. Архивът беше предоставен от д-р Вергилий Кръстев и Благовест Жеков.

Въведените архивни материали с аранжиментите са в 2 книги с партитури и щимове, като към комплекта има и звукозаписи на 14 подбрани оркестрови изпълнения. Комплектът съдържа и 2 книги с анализ на архивните документи, коментари и азбучни показалци на песните в книги 1 и 3.

Изданието е в две версии – книжен вариант (номерирано библиофилско издание в 100 екземпляра) и в електронна версия. И двата варианта се разпространяват безплатно. Книжната версия получават лица и организации по предварително определен списък. Електронната – можете да свалите и ползвате от нашата страница тук1-2 и тук3-4.

Представяме и малък откъс:

НЯКОЛКО ДУМИ ЗА ИДЕЯТА, НАЧАЛОТО И РАБОТАТА С ОРИГИНАЛНИТЕ АРАНЖИМЕНТИ НА Д-Р ФИЛИП СТОИЦЕВ

 

Аранжиментите на д-р Филип Стоицев са разпространявани и до сега на ръкописни преписи и копия сред последователите на учението на Петър Дънов. Инициатори и организатори за издаването им са семейство Пенкови, със съдействието на д-р Вергилий Кръстев, финансирани по програмата на „Изгревът”. Основната цел на програмата на „Изгревът” е съхраняване и публикуване на истината за времето на Школата на Учителя Петър Дънов, отразена в спомените на съвременниците Му, съпоставени и потвърдени с исторически факти и документални източници.

Събраните и представени в изданието архивни материали, аранжименти на песните и музиката на нашия Учител – Беинса Дуно са от личните архиви на д-р Вергилий Кръстев и Благовест Жеков.

Д-р Филип Стоицев е посветил голяма част от живота си на тези аранжименти. Учителят е насърчавал неговата дейност по аранжиментите на песните. Именно този факт привлече вниманието ни и постави началото на сформирането на екип от професионалисти, който след подреждане на архивните документи пое задачата безвъзмездно да подготви аранжиментите му за публикуване и записване.

Една част от аранжиментите са просвирени от Квартет „Филип Стоицев” (2010 г.) и изнесени на концерт-рециталите по програмата на „Изгревът”. В състава на квартета е свирела първа цигулка Надежда Няголова. В последствие аранжиментите на Филип Стоицев продължават да бъдат част от тези концерти като архивни записи или изпълнявани от компютърно програмирани оркестри с различни вокални и инструментални солисти. През 2016 г. са просвирени и записани произведения, изпълнени от камерен оркестър „Класика” и солисти Йоанна Стратева – цигулка, Лилия Здравкова – колоратурен сопран, Ангелия Вихрова – сопран, Георги Петков – баритон, с диригент Светослав Лазаров. Записите са приложени към изданието и си кореспондират с нотния текст.

Документите от двата архива (на д-р Вергилий Кръстев и Благовест Жеков) са ръкописи с почерка на Филип Стоицев и тяхното състояние и съдържание са разгледани в раздела „Музикалният архив на Филип Михайлов Стоицев” в контекста на публикувания материал. Нотните текстове са прегледани и подготовени за издаване от група професионалисти музиканти. Главната и основна задача на екипа, запознат с всички песни и мелодии от времето на Школата, беше да разграничи, подреди и подготви за професионално изпълнение произведенията на д-р Филип Стоицев (цигулар и китарист) и същевременно да улесни прочита им с компютърния набор на оригиналите. Водещ принцип в дейността на работната група е отразяване на оригинала в неговата пълнота. В организационно отношение всяко събиране на екипа се регистрираше, с отбелязване на извършената работа по прегледаните материали – дата, конкретно заглавие, прието решение, отбелязване на направените необходими редакции. Работният процес се осъществяваше винаги в присъствието на всички членове на групата, в предварително определен ден. Екипът се събираше сутрин, в 9 ч., в дома на семейство Пенкови. Спазвайки българското традиционно гостоприемство, на масата се слагаше закуска, с неизменното присъствие на домашно приготвената топла питка на майстора Вихър Пенков, и след това въведение се пристъпваше към разглеждане на аранжиментите на Филип Стоицев.

Обикновено тази дейност ангажираше екипа за цял ден – до 18–18,30 ч., с малка пауза за обяд. В продължение на 12 години с документите от архивите е работено усилено и безвъзмездно, като всеки лист от тези два архива е прегледан, въведен, разпечатан и прецизно проверяван по няколко пъти от екипа, работещ по тях.

Участниците в групата са професионалисти, висшисти. Всеки от тях е завършил висше музикално образование в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”.

03.2017 г

Абонирайте се!

Запишете се за новините в сайта